Co to jest pesto?

To zielony – choć czasem spotykam inne kolory – sos z Ligurii we Włoszech. Zielony bo podstawowy sos zawiera bazylię choć jadłem również pesto z oliwek, suszonych pomidorów i papryki. Pozostałe składniki to orzeszki piniowe (koniecznie – żadne inne!), czosnek, oliwa i parmezan. Tradycyjnie wytwarza się je zgniatając wszystkie składniki w marmurowym moździerzu choć można też rozdrobnić wszystko w mikserze (ale wychodzi zbyt gładkie jak na mój gust). Najpierw rozgniata się czosnek, bazylię i orzeszki piniowe a później oliwę i tarty parmezan. Sól i pieprz do smaku. Orzeszki dobrze na chwilę wyprażyć na gorącej patelni dzięki czemu będą jeszcze intensywniej pachniały.

Osobiście kupuję je w marketach Alma – a to z tego powodu że nie mam pojęcia gdzie kupic orzeszki piniowe. Kilka razy udało mi się na nie trafić w sklepie ze zdrową żywnością ale to były sporadyczne momenty.

Doskonale nadaje się do makaronu, sera żółtego albo po prostu z chlebem. Chciałoby się zatrzymać ten smak w słoikach ale nie mam pojęcia jak się to udaje Włochom. Pasteryzowanie zmieniło ser i generalnie nie wyszło nic ciekawego. Wie ktoś jak to zrobić?

Zdrowa dieta