Kurkuma

Bardziej fachowo – ostryż długi – to aromatyczne jajowate, podłużne kłącza z intensywnie pomarańczowym miąższem. Sparzone, wysuszone i starte są przyprawą często dodawaną do barwienia ryżu, dodają gorzkiego smaku i żółtego koloru curry, Ma nieco imbirowy aromat i cierpko-gorzki smak.

W kuchni

Kurkuma dodana do potrawy – majonezu, sałatki, sosu serowego – barwi potrawę, zmienia jej smak nadając specyficzny pieprzowo-imbirowy smak. Mamy więc ładny kolor, smak i zapach. Używam głównie do majonezu oraz jajek. Czasem do sosu serowego (druga wersja ze szczypiorkiem) ale najczęściej barwię nią ryż oraz makaron. No i dodaję co curry :)

W domowej apteczce

Kurkuma stosowana zewnętrznie przyspiesza gojenie stłuczeń. Ma działanie żółciotwórcze, rozkurczowe i przeciwzapalne. Pobudza wątrobę do wytwarzania żółci co ułatwia trawienie tłuszczy i działa ochronnie na miąższ wątroby. Ostatnimi czasy okazało się że posiada silne właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne. Co ciekawsze badania dowiodły że przeciwutleniacz – kurkumina – składnik kurkumy może spowolnić rozwój chorób nowotworowych.

Dla zabawy

Jeśli nie wiesz co zrobić z nadmiarem kurkumy możesz nią zabarwić papier (np. na eleganckie zaproszenia) – do wody z kurkumą włóż kilka kartonów, po chwili wyjmij i wysusz.

Zdrowa dieta