MLM – dlaczego nie wszedłem w ACN?

Zacząłem szukać informacji na temat ACN. Kiedyś o nim słyszałem a „pasywny dochód” jaki jest zazwyczaj częścią MLM był dla mnie zawsze interesujący. Szukałem tylko branży w której mógłbym się odnaleźć. Telekomunikacja pasuje idealnie. Kiedyś ktoś mi sprzedał temat ACN ale że jeszcze nie wystartowali w Polsce nie chciałem marnować na to czasu. I chyba dobrze.

ACN – wielka firma z Ameryki

O firmie ACN można poczytać na ich stronie. Ja pominę wstęp i skupię sie na ich polskiej ofercie. Na tym co zobaczylem w niej dobrego, złego i bardzo złego.

  Dobre:

 • firma międzynarodowa – jeśli znasz angielski albo język krajów w których jest obecny możesz tam budować swoje struktury za pomocą internetu.
 • poznawanie nowych ludzi
 • wysoki poziom obsługi klientów końcowych – profesjonalne wsparcie, reklamacje i to „coś” czego nie dostaniesz w TPSA.
 • niższe ceny i koszty niż u TPSA (jeżeli chodzi o usługi telekomunikacyjne).

  Złe:

 • w trakcie przenoszenia numeru między TPSA a ACN może zdarzyć się przerwa w usłudze. nobodys perfect. to samo może zdarzyć się z każdym innym operatorem który zechce wydrzeć klienta TPSie
 • gama usług – w różnych krajach różnie wygląda. W Polsce w tym momencie oferują telefonie stacjonarną (preselekcję oraz WRL). Pieśń przyszłości to internet, telefonia komórkowa (z tego co się dowiedziałem obecnie sprzedają ofertę Plus GSM ale reprezentanci nie mają zbyt wielu korzyści z tego tytułu). Jeżeli ktoś nie jest zainteresowany telefonem to nie masz mu już nic to zaoferowania.
 • jest w Polsce kilku operatorów o jeszcze bardziej atrakcyjnych stawkach niż ACN.
 • drogi starter. i za co? w USA ok 500 usd, w Europie ok 400 EUR, u nas 1100 zł.

  Bardzo złe:

 • jeśli wchodzisz w ACN z pewnością zostaniesz albo już byłeś zaproszony na spotkanie w jakims hotelu albo w czyimś mieszkaniu. w ten sposób możesz zaprosić 100 osób na spotkanie, 10 z nich wejdzie w ten biznes powiększając grono twoich współpracowników. Ale 90 będzie sceptycznych. Pamiętaj że złe wiadomości rozchodzą się szybciej niż dobre. Każdy opowie ci że go okradli, nikt nie wspomni że znalazł bon na zakupy w realu na 10 zł. A twoja miejscowość ma skończoną liczbę mieszkańców nawet jeśli mieszkasz w Warszawie czy Berlinie. Nie ma planu B który pozwoliłby dotrzeć do pozostałych 90 osób. To przestarzała forma werbowania w MLM. Nie otrzymasz żadnych technicznych informacji, żadnych konkretnych liczb na pierwszym spotkaniu. Co najwyżej takie materiały (wersja cache z googla bo pdf zniknął). Tylko to co ja nazywam praniem mózgu. W wersji amerykańskiej wygląda to tak:

  Spokojnie można się nauczyć rewelacyjnych metod marketingowych – jak zaciekawić i wciągnąć w dialog swojego potencjalnego partnera biznesowego.
 • nie możesz stworzyć własnej marki żeby zaistnieć na rynku. nie możesz zrobić White Label w który uwierzą twoi klienci. To tak jakby doradcom finansowym Expandera czy OpenFinance zabroniono mówić o swojej firmie i mieli promować jedynie marki banków które sprzedają. W ten sposób na pewno nie zostaniesz przyjacielem klientów.

ACN – w internecie

Dość obszernie aczkolwiek chyba zbyt stronniczo cały przypadek ACN został przeanalizowany w serwisie Crimes of Persuasion. Autor przeprowadza kalkulacje i dowody na to że odniesienie sukcesu z tą firmą może być mocno wątpliwe. Dla równowagi – ACN napisał na swojej stronie artykuł dlaczego ACN nie jest piramidą finansową.

Do tego wątek na forum z odpowiedziami oraz dyskusja na GoldenLine o negatywach ACN

I na prawdę nie jest. Ja tego nie kwestionuję. Kwestionuję tylko możliwości które za sobą niesie. Finansowe. Możliwość zbudowania własnej niezależności finansowej i bogactwa. A precyzyjniej – czas jaki jest na to potrzebny. W moim przekonaniu mnóstwo czasu. Ktoś zauważył to samo:

Żeby być szczerym – pieniadze zaczynaja sie zazwyczaj po progu na ktorym video utknelo co nie zmienia faktu ze biznes wydaje sie mocno dyskusyjny.

Jeśli nie ACN to co?

Znalazłem dwie firmy które oferują coś podobnego, są polskie i można w nich zarobić szybciej. Tylko jedna okazała się przekonująca. Mam szerokie spektrum usług telekomunikacyjnych, sprzęt (wcale nie muszę się na tym znać) i wyższe prowizje z obrotów generowanych przez swoją sieć. I żadnych obostrzeń. Aha. I usługi i produkty które oferuje są dużo tańsze niż ACN.
A ty – znasz jakąś firmę w tej branży o podobnej specyfice? Czekam na komentarze.

Zdrowa dieta