Syrop z miodu, czosnku i cebuli – na kaszel, grypę i przeziębienie

Przedwiośnie, odwilż zimą albo jesień – wtedy najszybciej możesz nabawić się przeziębienia albo nie daj Boże grypy. Wówczas stosuję kilka sprawdzonych, domowych syropów – i prewencyjnie i w trakcie choroby. Jednym z nich jest syrop z miodu, czosnku i soku z cytryny.

Syrop z miodu, czosnku i cytryny

Ten syrop jest również świetnym panaceum na bolące gardło i kaszel.
Do jego zrobienia potrzeba będzie:

  • pół szklanki miodu spadziowego
  • sok wyciśnięty z 4 dużych cytryn
  • 4 spore ząbki czosnku

Przygotowanie jest proste.

  1. Miód możemy lekko ogrzać w naczyniu z ciepłą wodą. Nie gorącą – tylko ciepłą – miód traci swoje właściwości lecznicze i antybakteryjne jeżeli potraktujemy go mikrofalami albo temperaturą wyższą niż 50 stopni.
  2. Następnie dodajemy sok z cytryny i zgnieciony w prasce czosnek. Najlepiej robić to w słoiku który po zakręceniu trzeba potrząsać żeby wszystko dokładnie się wymieszało. Możesz użyć do tego miksera, ewentualnie dodać łyżkę przegotowanej, ciepłej wody żeby szybciej Ci to mieszanie poszło.
  3. Po wymieszaniu odcedzam czosnek. Syrop można podawać już po kilku godzinach.

Syrop można przechowywać w lodówce kilka tygodni, więc dobrze jest robić niewielkie porcje, a często.

Dawkowanie

Dorośli po jednej łyżce rano i wieczorem, dzieci w tych samych porach tylko po małej łyżeczce. Uwaga – z uwagi na zawartość surowego czosnku syrop lepiej podawać dzieciom powyżej 3 roku życia (mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia kolek).

Czy działa?

Syrop z czosnku cytryny i miodu

Ten syrop jest dobrym domowym sposobem na leczenie przeziębienia, kataru, bólu gardła oraz pierwszych objawów grypy. Prosty w wykonaniu i jednoczesnie skuteczny.

Być może to placebo, ale skoro stosowały go poprzednie polokenia w mojej rodzinie (i zapewne nie tylko w mojej) i uznawały go za skuteczny to i ja się pod tym podpisuję – do kiedy jest w mojej rodzinie (to już 6 zima z rzędu) ból gardła towarzyszy nam tylko sporadycznie (zazwyczaj w lecie, gdy moja córka zje za dużo lodów :)) albo przez klimatyzacje w aucie i sklepach.

Rafał Mróz ocenia na 5.0 gwiazdek
*****

A Ty, jaki masz sprawdzony sposób na przeziębienie? Napisz mi w komentarzu!

Zdrowa dieta