Jaki odkamieniacz do ekspresu ciśnieniowego?

Dzisiaj chciałbym napisać coś o automatycznym ekspresie ciśnieniowym do kawy. A konkretnie jego eksploatacji. A jeszcze konkretniej – o odkamienianiu. Ale zanim do tego przejdę, odpowiem na pytanie…

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie – jaki ekspres ciśnieniowy do kawy wybrać? Jeżeli pijesz dużo kawy, lubisz jej smak – to polecam Ci kupno takiego automatycznego ekspresu do kawy. Wlewasz wodę do pojemnika, wsypujesz kawę w ziarnach (albo też mieloną) i naciskasz przycisk – i gotowe. Kawa zrobiona. Tego rodzaju ekspresy spotkasz na stacjach benzynowych czy w McDonalds.

W manualnym ekspresie ciśnieniowym, musisz każdorazowo nałożyć kawę do pojemnika (charakterystycznej „rączki”), a po zrobieniu kawy wszystko oczyścić. Takie ekspresy spotkasz w większości kawiarnii. Kawa z takiego ekspresu ma lepszę cremę czyli piankę, bo ciśnienie jakim operuje taki ekspres jest z reguły wyższe niż zwykły domowy ekspres.

Kawa z ekspresu przelewowego w ogóle mi nie smakuje, wolę (w ostateczności) pić kawę rozpuszczalną, parzoną po turecku (nie, to nie jest ta polska zalewajka!) albo z „kocherka” – ciśnieniowego ekspresu z czajniczkiem.

Automatyczny ekspres ciśnieniowy z młynkiem

Ze swojego doświadczenia muszę powiedzieć, że taki mebel w kuchni sprawia, że kawy pije się jeszcze więcej bo zwyczajnie jest jeszcze smaczniejsza :)

Ekspres ciśnieniowy do kawy DeLonghi IntensaMy wybraliśmy ekspres Delonghi Intensa – jest niewielki (znacznie mniejszy niż Saeco), cicho pracuje, ma dobrą regulację (Krups, którego mam w pracy jest znacznie mniej „konfigurowalny”), kosztował około 2000 zł (bez pojemnika na mleko, tylko z dyszą do cappucino) i ładnie wygląda.
Co ważne – przy włączeniu i wyłączeniu przepuszcza przez dysze wodę, dzięki czemu są utrzymywane w czystości, dodatkowo bez trudu można wyjąć aparat zaparzający i umyć go w wodzie. Ponadto, można wsypywać do niego ziarna albo kawę mieloną.

Odkamienianie ekspresu

Po 2 miesiącach pojawił się problem odkamienienia. Mimo, że mamy miękką wodę, taki ekspres trzeba co pewien czas odkamieniać. Oryginalny odkamieniacz DeLonghi (SER3018, czy stary SER1018) kosztuje od 60 do 110 zł i wystarcza na 4 użycia (koncentrat). W moim przypadku wystarcza na 1 rok. Ale jeżeli ktoś ma bardzo twardą wodę i pije dużo kawy (albo używa ekspresu w biurze) wówczas musi odkamieniać ekspres częściej, a to już wydatek dość duży.

Czym odkamieniać ekspres?

Nie octem, bo wówczas ekspres może nawet eksplodować i zniszczysz w ten sposób wszystkie uszczelki oraz mechanizm zaparzacza. Kwas cytrynowy jest najlepszy, jednak musisz mieć pewność że jest w wystarczającym stężeniu. Niektóre ekspresy (Krups) odkamienia się za pomocą tabletek, inne proszku a jeszcze inne płynem. Jak napisałem – oryginalne produkty sugerowane przez producentów nie są tanie, a ryzyko uszkodzenia dość duże, jeżeli użyje się niesprawdzonego.

Tani odkamieniacz do ekspresu ciśnieniowego!

Odkamieniacz do ekspresu ciśnieniowegoNie byłoby tego wpisu, gdyby nie fakt, że trafiłem w markecie (Auchan) na odkamieniacz Swirl produkowany przez firmę Melitta – również producenta ekspresów kawowych. Wygląda tak jak na zdjęciu obok. Najlepsze jest to, że ta butelka kosztuje około 6 zł i wystarcza na 3 użycia. Produkuje go firma Melitta, która zna się na wszystkich ekspresach do kawy bo je produkuje i zaleca stosowanie Swirla do ich odkamieniania.

Możesz nim odkamieniać każdy rodzaj ekspresu – ciśnieniowy automatyczny, ręczny, przelewowy, czajniki i żelazka. Działa tak samo, a jest znacznie tańszy – to po co przepłacać? :)

Zdrowa dieta