Kasza z grzybami

Kasza jest takim produktem zbożowym, który ma tyle odmian ile mamy zbóż (choć jeśli dodać sposób jej łamania to będzie jej zdecydowanie więcej). Osobiście kaszę jem okazjonalnie, ale moje ulubione kasze to jaglana, gryczna i czasem jęczmienna. I dzisiaj pokażę przepis na pyszną kaszę jęczmienną (ale jaglana także tutaj świetnie smakuje) z leśnymi grzybami.

Składniki:

  • 100g kaszy (jeden woreczek) jęczmiennej (możesz też użyć jaglanej lub ryżu)
  • 4 suszone grzyby (prawdziwki, podgrzybki, jeśli nie masz leśnych, weź 10dkg pieczarek i usmaż je na maśle)
  • 1 łyżka masła
  • woda, odrobina soli.

Wykonanie:

  1. Suszone leśne grzyby moczymy przez noc w szklance wody. Dzięki temu grzyby spęcznieją i oddadzą sporo smaku do wody. Jeśli użyjesz smażonych pieczarek możesz pominąć ten krok.
  2. Miękkie grzyby siekamy na mniejsze kawałki.
  3. Kaszę wyjmujemy z woreczka i zalewamy wodą razem z grzybami. Jeśli potrzeba, dolewamy czystej wody tyle, aby przykryła kaszę oraz dodajemy szczyptę soli. Ustawiamy kaszę na wolnym ogniu, gotujemy powoli do momentu, aż wchłonie wodę.
  4. Pod koniec gotowania (ok 10-12 min) dodajemy łyżkę masła i mieszamy, aby się rozpuściło.
  5. Et voila! Tak przygotowaną kaszę można podać z mięsem albo zjeść saute.

Ciekawostka?

Kasza jaglana i gryczana zawierają mnóstwo krzemionki, która jest niezbędna do tworzenia kolagenu. Jeśli ktoś więc chce aby jego skóra oraz włosy i paznokcie, a także stawy i ścięgna były w dobrej kondycji – powinien włączyć do swojego menu te kasze. Krzem zawarty w krzemionce umożliwia także prawidłowy proces uwapnienia (kalcyfikacji) kości.

Kasza jaglana ponadto jest chyba jedynym ziarnem (kaszę tę robi się z prosa), które ma właściwości zasadotwórcze i świetnie rozgrzewa organizm – przez co często stosowana jest także podczas przeziębień i infekcji. Ponadto ma właściwości przeciwgrzybiczne, przez co stosowana jest także podczas terapii w leczeniu drożdżycy (np. Candida).

Często przygotowuję w ten sposób kaszę jaglaną, gryczaną także, ale jest bardziej sypka – podaję ją z gulaszem i kiszonymi ogórkami lub burakami oraz pieczonym boczkiem lub kotletami mielonymi i sznyclami. Jeśli masz jakieś swoje przepisy na podanie kaszy – napisz mi je w komentarzu!

Zdrowa dieta