Dieta a choroby: wpływ jedzenia na zdrowie

Poziomka

Skąd tutaj poziomka? No tak – większość ludzi traktuje ją jako owoc i nie bierze pod uwagę liści które… No właśnie. Ale kilka słów wstępu. „Bez wątpienia Bóg Wszechmogący mógł był stworzyć lepszą jagodę, ale bez wątpienia tego nie zrobił”. Nie pamiętam kto to powiedział ale chyba każdy się z tym zgodzi. Poziomki zawsze cieszyły się ogromną popularnością na każdej szerokości geograficznej gdzie występowały. Zdecydowanie lepsze w smaku i właściwościach są poziomki pospolite – leśne – niż te ogrodowe.

W kuchni

Owoce. No tak. Każy chyba próbował ich ze śmietaną czy w postaci dżemu lub sosu. Sam robię nalewkę – ale uwaga – nalew z owocami może stać krótko aby drobne pestki nie zmieniły smaku. Arcyciekawe są natomiast liście. W świeżych liściach znajduje się szkodliwa toskyna dlatego zaleca się ich dokładne suszenie. Zawierają taninę, witaminę C oraz olejki zapachowe. Świeże liście polecam do marynowania białego mięsa. Drobno posiekane mieszam z odrobiną chili oraz rozcieńczonym miodem i w takiej glazurze trzymam piersi z kurczaka lub indyka. Po 2 dniach marynowania wystarczy je oprószyć mąką i przesmażyć na dużym ogniu.

W domowej apteczce

Suszone liście można ogrzewać przez co pięknie pachną. Ambi-pur i inne podobne wynalazki się nie umywają do liści poziomek. Wywar ze świeżych liści dobrze oczyszcza tłustą cerę. Poziomki można rozcierać na poparzonej skórze. Sok poziomkowy pozostawiony na zębach przez dłuższy czas a następnie szczotkowanie ich wodą z sodą wybieli i usunie kamień nazębny. Owoce obniżają gorączkę a wywar z liści i korzeni działa moczopędnie.

Exit mobile version