Dieta a choroby: wpływ jedzenia na zdrowie

Jak ugotować kukurydzę, żeby była miękka?

Gotowana kukurydza to przysmak wielu osób. Sam ją lubię, gorącą, polaną masłem i lekko osoloną. Ale jak ugotować kukurydzę, aby była miękka? To wcale nie jest skomplikowane. Oto przepis, który zaczyna się od najważniejszej kwestii:

Wybierz dobrą kukurydzę!

Może wydawać Ci się to dziwne, ale kukurydzę trzeba wybrać. W żadnym wypadku nie należy gotować kukurydzy typu „koński ząb”. To rodzaj kukurydzy pastewnej, czasem można ją spotkać na targu – ale – choć nadaje się do jedzenia – nie jest smaczna. Zawiera dużo „mąki” i jest twarda, niezależnie od tego jak długo będziesz ją gotować.

Dobra kukurydza

Dobra kukurydza jest młoda, jasnożółta, a jej nasiona są miękkie, jakby wypełnione płynem. Wówczas będzie słodka i miękka po ugotowaniu. Więc…

Jak ugotować kukurydzę?

To proste:

  1. Zagotuj wodę w szerokim garnku lub rondlu (około 2 litry wody).
  2. Dodaj łyżeczkę cukru
  3. Do gotującej się wody wrzuć umyte i oczyszczone z wierzchnich liści kolby kukurydzy, i gotuj je 5-7 minut.
  4. Odzedź i polej roztopionym masłem.

Uwaga: Nie dodawaj do wody soli. Wówczas kukurydza może stwardnieć w trakcie gotowania. A jeżeli chcesz zachować jej jasnożółty kolor, dodaj do wody kilka kropel cytryny.

Smacznego!

Kukurydza gotowana smakuje najlepiej kiedy jest gorąca, ale nawet na zimno, z gorącym masłem jest doskonała. Kukurydzę możesz też przygotować na grillu. Smacznego!

Exit mobile version