Dieta a choroby: wpływ jedzenia na zdrowie

Przepis na domowy majonez

blender ręczny do majonezu
Przepis na majonez z blendera ręcznego – najważniejszy jest dopasowany pojemnik (słoik).

Jeżeli ktoś spróbował już raz majonezu robionego w domu na każdy inny będzie patrzył z odrazą. Autentycznie – nawet najlepszy majonez Helmanns, Winiary czy Kielecki będzie uchodził za odrzut, który nie nadaje się do niczego innego, niż wyrzucenie do śmieci.

Dlaczego więc ludzie nie robią majonezu w domu? Już Ci odpowiem: bo sądzą, że to bardzo pracochłonne i czasochłonne. Bo produkcja majonezu kojarzy im się z makutrą, stróżką oleju, którego trzeba było tam bardzo powoli i równomiernie dolewać i tak samo równomiernie – ale szybko – mieszać z żółtkami, musztardą i sokiem z cytryny. Fakt, trwa to trochę bo sam przygotowuję w ten sposób majonez od wielu, wielu lat.

Ale dla osób, które chcą mieć bardzo dobry, tani a przy tym nie konserwowany żadnymi chemikaliami majonez, mam przepis, który robi się błyskawicznie. Przepis uzyskałem z programu, który widziałem na Discovery Channel, ale jest ich także mnóstwo na YouTube.

Powstaje z niego majonez tak lekki jak puch. Jest tylko jeden warunek: zamieniamy makutrę na blender ręczny.

Przepis na majonez z blendera

Więc kluczem jest ów blender. Co jeszcze będziemy potrzebować?

Mała modyfikacja: ja używałem również oliwy (zwykłej, pomace bo extra virgin jest nieco gorzka) oraz oleju lnianego. I nie wybieraj bardzo żółtych cytryn. Wybierz te bardziej zielone, nawet jeśli sądzisz, że są niedojrzałe i małe. Zapewniam Cię że sok z takiej cytryny zniewoli Cię swoim zapachem i smakiem!

Składniki już mamy, muszą mieć temperaturę pokojową. Teraz przygotowanie:

  1. Wbijamy jajka do słoika (albo same żółtka – ja robię tylko z żółtek)
  2. Dodajemy wszystkie składniki
  3. Umieszczamy blender na dnie i włączamy „pulsacyjnie” aż zrobi się z tego masa.
  4. Masa majonezowa zacznie się budować (będzie rosła) – wtedy blender podnosimy stopniowo wyżej i opuszczamy do dna. W ten sposób wlany olej szybko się rozmiesza.
  5. Czynność podnoszenia i opuszczania powtarzamy aż majonez będzie zbudowany „na maksa”. Wtedy wlewamy mleko.
  6. Gdy mleko się rozpuści w majonezie, jest on gotowy do konsumpcji.

Zobacz to na filmie:

Tak przygotowany majonez należy przechowywać w lodówce i skonsumować najpóźniej w 2-3 dni od momentu zrobienia – pamiętaj, że jest z surowych jajek a one łatwo się psują.

A do czego tego majonezu użyć? Np. do sałatek warzywnych, z tuńczykiem, jajek z majonezem albo ziemniaków z grilla (lub ogniska) zamiast masła :) Po prostu delicje!

Wiele osób pytało mnie o majonez Dukana. To takie pseudo „coś” co można zrobić i zjeść będąc na diecie Dukana. Byłem kiedyś na tej diecie przez pół roku, w celach czysto poznawczych (chciałem sprawdzić metabolizm swojego organizmu przy takim żywieniu oraz wyniki morfologii) i RAZ zrobiłem ten majonez. Ale nie zjadłem, tylko spróbowałem. Sposób przygotowania jest taki sam jak wyżej (ale lepszy wychodzi z makutry), podaję tylko składniki:

Majonez Dukana – przepis

Jak napisałem – wykonanie takie samo, choć lepszy wychodzi w makutrze niż w blenderze. Dlaczego olej zastępowany jest parafiną? Olej jest strawny i zawiera dużo tłuszczu. Olej parafinowy przechodzi przez człowieka jak woda (a nawet lepiej, wiedzą ci, którzy mieli zatwardzenia i leczyli je tym olejem :)) i jest niestrawny.

A więc będąc na diecie Dukana zrobiłem ten majonez, spróbowałem łyżeczkę i choć grymaśny nie jestem a olej parafinowy smaku nie ma – to nie zjadłem go. Po prostu mi nie pasował w smaku. Ale jeżeli szukasz takiego przepisu to możesz go wykorzystać. Ja jednak wolę dietę wysokotłuszczową, z normalnym olejem w majonezie :)

Aha, jeżeli ten przepis na majonez z blendera Ci się przydał – napisz mi swój komentarz :)

Exit mobile version