Dieta a choroby: wpływ jedzenia na zdrowie

Jak upiec kaczkę? Prosty przepis na pieczoną kaczkę!

Pieczenie kaczki może wydawać się skomplikowane, ale jak zobaczysz w moim przepise to bardzo prosta czynność, która nie angażuje jakoś bardzo istotnie a daje rewelacyjny efekt.

Kaczki w polskiej tradycji kulinarnej były powszechne, niestety z jakiegoś powodu zostały z niej wyrugowane (podobnie jak gęsina czy jagnięcina) na wiele lat. Ale stan ten się zmienia, i można kupić kaczkę świeżą i mrożoną w zasadzie w każdym większym sklepie. Nawet w Biedronce. Cena (grudzień 2013) zaczyna się od 9 zł (promocja) do 14 zł (zwykła cena). Jest to jak widać mięso droższe niż powszechny w Polsce kurczak, ale warto raz na jakiś czas wybrać to mięso.

Mięso kaczki jest bardzo delikatne, czerwone (już pisałem dlaczego jedno mięso jest czerwone a inne białe), a jeśli użyje się do niej właściwych przypraw, eksploduje furią smaków, które trudno odszukać w innym gatunku mięsa. Z uwagi na dużą zawartość tłuszczu (wyśmienitej jakości) kaczka po upieczeniu nie jest sucha i niemal rozpływa się w ustach. Do rzeczy:

Przepis na pieczoną kaczkę w marynacie

Przepis, który podam jest dość uniwersalny, więc pokażę go w wersji podstawowej z pewnymi „odchyleniami” (chodzi o opcjonalnie stosowane owoce).
Składniki:

Marynata:

 

Wykonanie:

 1. Wino i wodę łączymy w ganrku, wrzucamy goździki i majeranek, ziele angielskie, liście laurowe. Po zagotowaniu zmniejszamy ogień i gotujemy przez 10 minut. Następnie marynatę studzimy.
 2. Kaczkę myjemy (jeśli mrożona to trzeba ją rozmrozić) i wewnątrz umieszczamy opcjonalne owoce (pokrojone w ćwierci jabłka albo mandarynki /ze skórą/ lub części pomarańczy /bez skóry/).
 3. Tak przygotowaną kaczkę wkładamy do „ciasnego” garnka lub miski i zalewamy zimną marynatą na 24 godziny.

  Kaczka marynowana w czerwonym winie

 4. Kaczkę obracamy co 4-5 godzin (w nocy nie trzeba :)), aby marynata stykała się z każdą stroną zwierza. To łatwo zauważyć, bo skóra zabarwi się od wina.
 5. Po dobie takiego leżakowania wyjmujemy kaczkę i (pozostawiając w niej owoce) umieszczamy w brytfannie lub naczyniu żaroodpornym.
 6. Dopiero w tym momencie nacieramy kaczkę solą.
 7. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180 stopni i wkładamy tam kaczkę na mniej więcej 2 godziny. Najpierw układamy ją „na plecach”, a po godzinie pieczenia odwracamy.
 8. Na 10 minut uruchamiamy grill aby opiec skórkę z każdej strony (jeśli Twój piekarnik nie ma funkcji grilla, po prostu podnieś temperaturę na 220 stopni).
 9. Po upieczeniu kaczkę należy pozostawić w piekarniku aby „odpoczęła” jakieś 20 minut (jeśli będzie podawana od razu) albo do wystudzenia (jeśli będzie podawana następnego dnia).

Kaczki nie trzeba podlewać żadnym tłuszczem ponieważ wytopi się go bardzo dużo.

Pieczona kaczka

Tak upieczoną kaczkę można podać w całości na stół – idealnie pasują do niej ziemniaki z kiszoną czerwoną kapustą.

Co zrobić z kaczym tłuszczem?

Kaczy tłuszcz jest rewelacyjny do smażenia wszelkiego drobiowego mięsa i podrobów (wątróbki), smażonych jajek lub dodać do bigosu. Można też usmażyć na nim cebulę i używać do okraszania ziemniaków czy kaszy.

Exit mobile version