Gatunków mięty jest bardzo wiele – około 600. Jest mięta zielona, korsykańska, imbirowa, polej, okrągłolistna, pieprzowa i wiele innych. W polskich lasach i na łąkach najczęściej spotykana jest zielona i jej ogrodowy mieszaniec mięta pieprzowa.
Znana ludziom od dawna. Faryzeusze pobierali od niej dziesięcinę, ponieważ miętę, kminek i koper uznawali za rośliny równie cenne jak zboże. Rzymianie przyprawiali miętą wina i sosy. A gdy nikt jeszcze nie znał gum do żucia (ale i drogówki i samochodów) ale za to były niezadowolone żony/matki/dziewczyny gdy facet wracał o 4 rano do domu – żuł papkę z mięty i miodu, która skutecznie maskuje zapach alkoholu.
W kuchni
Herbata miętowa zaparzona z liści. Popularna bardziej chyba tylko w krajach arabskich. Polecam szczególnie utarte świeże liście mięty z odrobiną cukru pudru i sosem czekoladowym jako polewa do lodów. Spróbujcie dodać świeżej mięty do gotowania ziemniaków i groszku. Szok :) Doskonale nadaje się do marynowania białego mięsa – jeśli ktoś lubi klimaty słodko-ostre to polecam miód, miętę i curry lub chilli. 24 godziny marynowania i na grill lub patelnię. Pyszne.
W domowej apteczce
Herbatka wspomniana powyżej poza działaniem orzeźwiającym działa korzystnie na układ trawienny. Pomaga przy wzdęciach (zimna) a olejek miętowy rozgrzewa przemarznięte miejsca.
Mocny wywar z mięty leczy popękaną skórę dłoni. Aby zabieg był skuteczny pamiętać należy o uzupełnieniu witaminy C.
Niesamowite właściwości olejku eterycznego z mięty pieprzowej
Olejek eteryczny z mięty pieprzowej (mentha piperita) pomaga między innymi na ból głowy, nudności, nieprzyjemny oddech, problemy z trawie niem czy niskie ciśnienie – a więc jest jak podręczna apteczka.
W przypadku bólu głowy wystarczy, że naniesiesz na palec wskazujący dwie krople olejku oraz wmasujesz go w skronie i czoło. Trzeba przy tym uważać, by nie dostał się do oczu, ponieważ spowoduje podrażnienia (w takim wypadku obficie przemyj oczy zimną wodą i niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą).
Zwykle nie ma potrzeby rozcieńczania olejku z mięty pieprzowej. Jeśli jednak u osoby szczególnie wrażliwej spowoduje on podrażnienia, wystarczy rozcieńczyć go olejem roślinnym z dziurawca (w przypadku bólu głowy) lub stosowaną na co dzień oliwą z oliwek.
Taki masaż wywołuje efekt wazodilatacji (rozszerzania naczyń krwionośnych): krążenie spowalnia, co działa uspokajająco. Efekt jest błyskawiczny. Już po kilku minutach pojawi się pierwsze wrażenie chłodu, a przede wszystkim ustąpi ból głowy.
Jeśli zastosowanie mięty pieprzowej nie pomaga, jej działanie możesz uzupełnić innym olejkiem eterycznym o nadzwycz ajnej (i nie jest to przesada) skuteczności w zwalczaniu bólu głowy. Chodzi o olejek z golterii, który w połączeniu z olejem z dziurawca, przynosi ulgę szybko i skutecznie.
Nieprzyjemny oddech, nudności (niezrównana skuteczność) i wszelkiego rodzaju problemy z trawieniem (wymioty, wzdęcia, niestrawność…) zwalczysz, nakładając 1–2 krople na chleb pełnoziarnisty i zjadając całość (nie przekraczaj 3 dawek dziennie). Daje to niemal natychmiastowy efekt i zapewnia świeży oddech przez kilka godzin – dłużej niż jakakolwiek „miętówka” czy dowolny inny środek.
Proponuję przeprowadzenie ciekawego eksperymentu polegającego na wtarciu olejku eterycznego z mięty pieprzowej w wierzch stopy. Po kilku minutach wywoła to – uwaga, uwaga – miętowy zapach w ustach! Pokazuje to, jak szybko olejek miętowy przenoszony jest w organizmie (być może doczekamy się tej sztuczki w repertuarach cyrków?).
W przypadku kaszlu możesz wmasować 2 krople olejku miętowego w klatkę piersiową, aby uwolnić wydzielinę oskrzeli w wyniku działania zawartego w nim mentolu.
Masaż z zastosowaniem olejku eterycznego z mięty pieprzowej przydaje się także przy łagodnych urazach. Jak podaje magazyn specjalistyczny „Profession Kiné” (5), „mechanizm działania mentolu polega na wywołaniu uczucia chłodu i spowodowaniu miejscowej analgezji (znieczulenia), który to efekt bardzo doceniają wszyscy lekarze sportowi mający za zadanie przynieść szybką ulgę łagodnie kontuzjowanemu zawodnikowi”.
Wreszcie, radzę stosować olejki eteryczne pochodzenia naturalnego: skoro masz je stosować wewnętrznie, wziewnie i przezskórnie, lepiej żeby nie zawierały substancji chemicznych. Olejki takie można znaleźć w większości sklepów ze zdrową żywnością, sklepach zielarskich, a także w aptekach.
Cena
Olejek z mięty pieprzowej kosztuje nieco mniej niż przeciętny olejek eteryczny: cena buteleczki o pojemności 10 ml (około 200 kropli) wynosi od 6 do 40 złotych – w przypadku olejku naturalnego. Taka ilość wystarcza na rok stosowania.
Krzysiek, dziękuję za obszerny komentarz na temat mięty – i za przepisy, jestem pewien, że to będzie przydatne także dla innych!