Groupon: Chorwacja za 599 zł za 2 osoby? Nie warto!

W dzisiejszy niedzielny poranek znalazłem na Grouponie (zwanego w Polsce Gruponem) – jak i większość z Was ofertę na wyjazd na Chorwację dla 2 osób w śmiesznie niskiej cenie 599 zł za 2 osoby na 5 dni (4 noclegi). Oferta wydała mi się atrakcyjna, bo po opłaceniu dodatkowych 3 noclegów, 2 dorosłych z 1 dzieckiem może spędzić tam tydzień za jakieś 1500 zł. Hotel ** więc nie ma się nad czym rozwodzić, ale to akurat nie jest dla mnie żaden problem (zauważyłem, że były organizowane w nim m.in. kolonie dla dzieci i obozy młodzieżowe z jezykiem angielskim).

AKTUALIZACJA: Umieściłem relację z tego pobytu na Chorwacji w Crikvenicy. Z Grouponem czy bez – warto jechać, tym bardziej że jest kolejna atrakcyjna oferta wakacji na Chorwacji z CRV!
AKTUALIZACJA (kwiecień 2013): Jeśli szukasz oferty Groupon na pobyt w Chorwacji, poza biurem CRV rozważ jeszcze Trebam Odmor, biuro, które także publikuje oferty na Grouponie.

Wracając do tych wakacji na Chorwacji: na stronie Groupona jak wół stoi:
Groupon - wakacje na Chorwacji za 599 zł

“(…)z dzisiejszym grouponem masz do wyboru:

  • 5 dni dla 2 osób w chorwackiej Crikvenicy za 599 zł (terminy: 23.04–18.05, 24.09–30.10) lub
  • 5 dni dla 2 osób w chorwackiej Crikvenicy za 749 zł (terminy: 18.05–25.06 i 3.09–24.09.2011).”

Zainteresowałem się tą ofertą i zacząłem o niej czytać na stronie organizatora.

CRV tours i Groupon oferują możliwość rezerwacji pobytu nad Morzem Adriatyckim, w miejscowości Crikvenica – z rabatem 50% dla użytkowników voucheru Groupon. Oferta obejmuje 4 noclegi ze śniadaniem – buffet, w hotelu Dramalj, Willi Dramalj lub Depadancach Omorika w Crikvenicy (Zatoka Kwarner). Oprócz tego w cenie wliczone: rejs statkiem do Vrbnika na wyspie Krk z próbą wina i uroczysta obiadokolacja w miejscu zakwaterowania.”

Czytam dalej. Są terminy, informacje o dopłatach za dodatkowe posiłki i noclegi. Na potrzeby promocji z Gruponem, organizator zrobił osobny regulamin. Jest w nim informacja o tym, że można zarezerwować i poznać cenę online – ale… nigdzie nie zobaczyłem tej funkcji, mimo postępowania zgodnie z zaleceniami na stronie. Jest mocno ukryta, zaraz Ci pokażę gdzie.

Jak skorzystać z kuponu Groupon przy rezerwacji wyjazdu na Chorwację?

Zawiłość jest znaczna. Mimo, że organizator napisał, że trzeba kliknąć na przycisk rezerwacji na stronie z ofertą przeznaczoną pod Grupona, czyli tutaj, to nigdzie na tej stronie nie znalazłem tego przycisku. Zobacz poniżej.

Znalazłem go… na stronie głównej. Na dole po prawej stronie:
rezerwacja

Co ciekawe, przycisk pojawia się i znika – w różnych przeglądarkach. Być może coś teraz tam majstrują dlatego tutaj masz bezpośredniego linka do systemu rezerwacyjnego. Kliknij i… pomyśl zanim zarezerwujesz.

Doskonale wiem jak działają systemy zakupów grupowych, bo prowadzę firmę, zajmującą się szkoleniami dla sprzedawców. Dlatego dobrze wiem, że nie ma nic za darmo, a każda “okazja” ma jakiś cel. Na pewno nie charytatywny. Nie mówię, że Grupon jest zły, czasem z niego korzystam i trafiam dobre okazje. Ale nie zawsze. Dlatego sprawdziłem dokładnie ofertę partnerską z Gruponem i… ona się nie opłaca!

Dlaczego wakacje na Chorwacji z Grouponem są droższe niż bez Groupona?

Wykonałem kalkulację dla naszej rodziny: 2 dorosłych i 5-letnie dziecko (pobyt jest gratis dla dzieci do 7 lat jeżeli śpią na dostawce). Ponieważ jest to oferta z dojazdem własnym, musisz liczyć się z wydatkiem około 1200 zł na paliwo i autostrady. Dlatego lepiej byłoby przedłużyć ten pobyt chociaż o kolejne 3 noclegi, żeby łącznie mieć 7 nocy na miejscu.

Cena z Gruponem

Wybieram Grupon. Kupon Grupona daje rabat na pobyt 2 osób na 4 noclegi. Np. w terminie 3.09 do 7.09 bo to początek września a cena wynosi 749 zł (później jest za 599 ale to już koniec września i październik).
rezerwacja z Gruponem
Ale ponieważ chcę przedłużyć ten wyjazd o 3 kolejne noclegi, muszę dopłacić za nie po 80 zł (2 osoby x 3 noce x 80 zł) co daje 480 zł.
Dopłata do dodatkowego noclegu (3 noce)

Do tego dobieram obiadokolacje dla każdego (3 osoby x 7 posiłków x 32 zł) – dochodzi 672 zł.
Dopłata do kolacji

Taksa klimatyczna za cały pobyt (tylko dla dorosłych: 2 osoby x 7 dni x 4 zł) – jeszcze 56 zł.
Łącznie, tygodniowy pobyt rodziny 2+1 na Chorwacji w Hotelu DRAMALJ w opcji HB wychodzi: 749+480+672+56=1 957 zł

Wakacje Z Gruponem: 1 957 zł

Cena bez Grupona

“Bez Grupona jest drożej, bo przecież oni załatwiają duże rabaty!”. Czasem tak, czasem nie. Zamawiam bez Grupona. Wybiorę wcześniejszy termin 20.08-27.08 – bo będzie cieplej. Korzystam z linka do rezerwacji bez promocji Grupona.
I tutaj zapłacę za 2 dorosłych i 5-letnie dziecko na dostawce, (7 nocy) – 1099 zł.
Do tego jak widać taksa klimatyczna tak jak wcześniej 56 zł (tylko za dorosłych)
I obiadokolacje. Tutaj mały “myk”. W ofercie z Gruponem, obiadokolacje kosztują 32 zł. Bez Grupona dwa razy taniej 16.
Ceny bez Grupona
Więc za 3 osoby, 7 posiłków zapłacę 336 zł (zobacz na kalkulacji powyżej).
Dodatkowo dostaję zniżkę 300 zł za wcześniejszą rezerwację. W efekcie za całość płacę 1099+56+336-300=1191 zł:
Taniej bez Grupona

Nie otrzymam co prawda półdniowego rejsu statkiem oraz uroczystej obiadokolacji, za to będę miał wyjazd w sierpniu tańszy o 300 zł niż wyjazd we wrześniu. A na będzie wówczas na pewno cieplej niż końcem września czy w październiku.

Wakacje Bez Grupona: 1 191 zł

Oszczędność, jeżeli kupię bez Grupona: 766 zł.

Aha. I zarezerwowałem ten termin. Na końcu możesz pobrać voucher wraz z informacjami o płatności, ale otrzymasz go też mailem. O właśnie – płatność. To ważne.

Przelew na konto w banku na Chorwacji

To nie wakacje.pl że możesz zapłacić przelewem online albo kartą kredytową. Chorwacja odstaje pod tym względem od standardów europejskich, jeśli chodzi o rezerwacje online. Musisz dokonać przelewu zagranicznego ze swojego konta. W mBanku taki przelew kosztuje 0.25% wartości, nie mniej niż 20 zł, nie więcej niż 200. Aby wykonać przelew do banku na Chorwacji musisz podać numer rachunku, kod SWIFT/BIC banku na Chorwacji, walutę i czasem SORT CODE.

Podsumowanie

Wakacje z Grouponem na Chorwacji

Groupon to fantastyczna sprawa, ale warto sprawdzać, czy oferty tam zamieszczane rzeczywiście są tańsze niż bez Groupona.

Jak widać w opisanym przypadku, nie zawsze wakacje z Grouponem są tańsze niż te bez Groupona. Byliśmy na Chorwacji w Crikvenicy i z Grouponem i bez niego – i jeśli chodzi o samą miejscowość, hotel Dramalj i biuro CRV – nie mam im nic do zarzucenia. Natomiast warto jest sprawdzać, czy rabaty na Gruponie nie są podstępem.

Ocenił Rafał Mróz: 5.0 gwiazdek
*****

Mam nadzieję, że pomogłem Ci tym tekstem w wyborze oferty z Gruponem czy Bez Grupona. Zdecyduj co wolisz, bo na Gruponie są też inne wyjazdy i można trafić na perełkę w dobrej cenie:

Inna rzecz, że cena za te wakacje jest na prawdę niska. Napisz mi komentarz pod spodem!

Zdrowa dieta