Co można zrobić z łopatki wieprzowej?

Łopatka wieprzowa to jeden z bardziej popularnych gatunków mięs w Polsce. Wynika to nie tylko z odwiecznej popularności wieprzowiny w naszym kraju, ale także z ceny – która jak na razie oscyluje pomiędzy 9-14 zł za 1kg. Choć to dobre mięso, to wiele osób go unika wychodząc z założenia, że nadaje się tylko na mielone albo gulasz. W rzeczywistości, z łopatki wieprzowej można przyrządzić wiele smacznych i ciekawych potraw, ale i proste, tak jak kiełbasa w słoiku.

Mięso to nie jest lubiane głównie dlatego, że kojarzy się z dużą ilością tłuszczu, którym jest poprzerastane. Mój przepis pokochają osoby “wrażliwe” na tłuszcz – bo on cały się wytopi.

Jaki smak ma mięso z łopatki wieprzowej?

Zamiłowanie do prostych dań w moim przypadku wywodzi się z tego, że lubię “naturalny” smak, właściwy dla określonych warzyw czy mięs. Oczywiście – zioła i przyprawy są często tchnieniem, który nadaje smaku, ale zawsze miałem – i mam nadal – słabość do tego “autentycznego” smaku podkreślonego co najwyżej solą i pieprzem.

Przepis na łopatkę wieprzową

Jestem zwolennikiem potraw prostych i łatwych w wykonaniu, dlatego pokażę Ci dzisiaj coś arcypysznego a przy tym bardzo łatwego. Podpatrzyłem to danie u mojego anglojęzycznego znajomego i choć jestem pewien, że ma jakąś nazwę – to ja nazwałem to zwyczajnie – smażoną łopatką.

Składniki
(dla 4 osób)

  • 400g łopatki wieprzowej (może być tłusta)
  • 2 szklanki wody
  • sól
  • pieprz

Przygotowanie

  1. Mięso myjemy a później kroimy na kawałki (takie, żeby łatwo było je jeść)
  2. Pokrojone mięso umieszczamy w rondlu (albo na patelni z wysokim brzegiem) i zalewamy szklanką wody, solimy i pieprzymy
  3. Gotujemy wszystko na wolnym ogniu, bez pokrywki – tak, aby woda sama odparowała. Mieszamy co jakiś czas.
  4. Kiedy woda odparuje wlewamy drugą szklankę wody i ponownie gotujemy na małym ogniu i mieszamy raz na czas.
  5. Kiedy i ta woda wyparuje zaczyna się smażenie – tłuszcz z łopatki wytopi się i mięso ładnie się przyrumieni. I nie będzie suche, zapewniam!

Tak usmażone mięso można podać z czym chcesz – jeśli jesz chleb – możesz je dodać do bułki razem z serem i ogórkami kiszonymi, możesz je podać saute albo z kaszą. Możesz nim nadziać pomidory albo paprykę a potem umieścić je w piekarniku na 30 min.

Smażona łopatka z sosem śmietanowym sauteMoja wariacja jest taka, że na koniec dodaję szklankę wymieszanych pół na pół – śmietany i wody. Wówczas robi się pyszny sos, tak jak na obrazku.

W podobny sposób możesz przyrządzić też mięso indyka (udziec) albo kurczaka, ale one nie wymagają aż tyle czasu gotowania ile wieprzowina (jedna szklanka wody w zupełności im wystarczy).

A przy okazji, przypomnę Ci artykuł o tym dlaczego jeden rodzaj mięsa jest czerwony a inny biały (albo różowy).

Jeśli masz własny przepis na to co zrobić z łopatki wieprzowej, napisz mi w komentarzu!

Zdrowa dieta